Çağdaş Büyükbaş, M. Fatih Öktülmüş’ün afişlerini yaparken gözaltına alındı

Dergimiz Proleter Devrimci Duruş’un sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağdaş Büyükbaş 14 Haziran’da Kadıköy’de gözaltına alındı. Komünist önder Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölüm yıldönümü için Kadıköy’de afişleme yaptıktan sonra, iskelede afiş yaptığı sırada gelen sivil-resmi polis ve bekçi 10-15 kişilik kolluk tarafından GBT yapıldı. Ardından yapılan afişlere bakıldı. Büyükbaş, “derginin ve afişlerin yasal ve meşru afişler olduğu”nu söylemesine rağmen karakola götürülmek istendi. Buna karşı çıkan Büyükbaş, çantayı açma dayatmasını da kabul etmedi. “Karakola gelmiyorum, ne yapacaksanız işlemlerinizi burada yapabilirsiniz” demesinin ardından sürüklemeye çalıştılar. “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganını atar atmaz ağzı kapatılarak ve ters kelepçe yapılarak Kadıköy’deki İskele Karakolu’na götürüldü. Götürülüş esnasında, onun sloganlarına karşılık küfürler eden polisler “Provokasyon mu yapmaya çalışıyorsun, niye bağırıyorsun?”, “İnsanları toplamaya çalışıyorsun başımıza”, “Karakola gidince görürsün” tehditlerini savurdular. Büyükbaş ise küfür etmemelerini, tehdit etmemelerini, yaptıklarının yasa-dışı olduğunu söyledi.

Karakola girilmesinin ardından çantası aranan Büyükbaş’a çantasından çıkan afişler ve Proleter Devrimci Duruş dergisi ile ilgili sorular sordular. Bu sorulara “Ben derginin yazıişleri müdürüyüm ve hepsi yasaldır” cevabını verdi. Duvara arkasını dönme dayatmasını kabul etmeyen Büyükbaş’ın kafası polisler tarafından duvara vuruldu. Yüzünde oluşan şişlik nedeniyle hastanede tomografisi çekildi. Bir gün gözaltında tutulan Çağdaş Büyükbaş, Mehmet Fatih Öktülmüş’ün TİKB’nin kurucusu olması nedeniyle, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla savcılığa sevkedildi. Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği 1 ay yurtdışına çıkış yasağı ve 4 ay karakola imza verme şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi ve 15 Haziran’da öğleden sonra 14.00 civarında serbest bırakıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …