Cumartesi Anneleri’ne 900. haftada saldırısı ve gözaltı

Kayıp ailelerinin kaybedilen yakınlarının hesabını sormak için yaptıkları oturma eyleminin 900. haftasında, Galatasaray Lisesi önünde yapmak istediği eyleme polis saldırdı. Saatler önce Galatasaray Meydanı’nı ablukaya alan polis, İHD’den meydana yürüyerek gelen aileler, İHD yöneticileri ve milletvekillerini ablukaya aldı. Bu durumu görüntülemek isteyen gazetecileri de zorla dışarıya çıkarttı. Aileler ablukanın kaldırılmasını istediler. “Galatasaray Meydanı bizimdir, bizim kalacak. Kayıpların hesabını vereceksiniz” dediler.

Eyleme saldıran polis, kayıp yakınlarını ve İHD’lileri gözaltına aldı. Ters kelepçeli bir şekilde gözaltı aracına konulan eylemcilerin ardından, milletvekilleri kayıp yakınları adına açıklamayı okudu.

Gözaltına alınanlar serbest bırakıldıktan sonra İHD İstanbul Şubesi önüne geldi. Burada diğer kayıp yakınları ile buluşan kitle, “Kaybedenler kaybedecek” sloganını attı. Yapılan açıklamada Galatasaray Meydanı’nı kazanma mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirttiler. Galatasaray Meydanı, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eyleminden beri polis ablukası altında tutuluyor ve herhangi bir eylem yapılmasına izin verilmiyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …