Cumartesi Anneleri’ne 900. haftada saldırısı ve gözaltı

Kayıp ailelerinin kaybedilen yakınlarının hesabını sormak için yaptıkları oturma eyleminin 900. haftasında, Galatasaray Lisesi önünde yapmak istediği eyleme polis saldırdı. Saatler önce Galatasaray Meydanı’nı ablukaya alan polis, İHD’den meydana yürüyerek gelen aileler, İHD yöneticileri ve milletvekillerini ablukaya aldı. Bu durumu görüntülemek isteyen gazetecileri de zorla dışarıya çıkarttı. Aileler ablukanın kaldırılmasını istediler. “Galatasaray Meydanı bizimdir, bizim kalacak. Kayıpların hesabını vereceksiniz” dediler.

Eyleme saldıran polis, kayıp yakınlarını ve İHD’lileri gözaltına aldı. Ters kelepçeli bir şekilde gözaltı aracına konulan eylemcilerin ardından, milletvekilleri kayıp yakınları adına açıklamayı okudu.

Gözaltına alınanlar serbest bırakıldıktan sonra İHD İstanbul Şubesi önüne geldi. Burada diğer kayıp yakınları ile buluşan kitle, “Kaybedenler kaybedecek” sloganını attı. Yapılan açıklamada Galatasaray Meydanı’nı kazanma mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirttiler. Galatasaray Meydanı, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eyleminden beri polis ablukası altında tutuluyor ve herhangi bir eylem yapılmasına izin verilmiyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

KPSS sınavı iptal edildi: AKP’nin “iç çatışması” mı, kitle öfkesinden korku mu?

Son dönemde yaşanan bir çok olaya ilişkin olarak “AKP’nin iç çatışmaları yüzünden” yorumu yapılıyor. KPSS …

Gezi Nöbeti’nin 100. gününde eylem

Gezi Davası’nda ağır hapis cezalarının verilmesinin ardından TMMOB tarafından başlatılan Adalet Nöbeti’nin 100. gününde eylemler …

Alevi kurumlarına saldırılar protesto edildi

Alevi kurumlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar, birçok ilde düzenlenen eylemlerle protesto edildi. Ankara’da 30 Temmuz günü …