Cumartesi Anneleri’ne 900. haftada saldırısı ve gözaltı

Kayıp ailelerinin kaybedilen yakınlarının hesabını sormak için yaptıkları oturma eyleminin 900. haftasında, Galatasaray Lisesi önünde yapmak istediği eyleme polis saldırdı. Saatler önce Galatasaray Meydanı’nı ablukaya alan polis, İHD’den meydana yürüyerek gelen aileler, İHD yöneticileri ve milletvekillerini ablukaya aldı. Bu durumu görüntülemek isteyen gazetecileri de zorla dışarıya çıkarttı. Aileler ablukanın kaldırılmasını istediler. “Galatasaray Meydanı bizimdir, bizim kalacak. Kayıpların hesabını vereceksiniz” dediler.

Eyleme saldıran polis, kayıp yakınlarını ve İHD’lileri gözaltına aldı. Ters kelepçeli bir şekilde gözaltı aracına konulan eylemcilerin ardından, milletvekilleri kayıp yakınları adına açıklamayı okudu.

Gözaltına alınanlar serbest bırakıldıktan sonra İHD İstanbul Şubesi önüne geldi. Burada diğer kayıp yakınları ile buluşan kitle, “Kaybedenler kaybedecek” sloganını attı. Yapılan açıklamada Galatasaray Meydanı’nı kazanma mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirttiler. Galatasaray Meydanı, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eyleminden beri polis ablukası altında tutuluyor ve herhangi bir eylem yapılmasına izin verilmiyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …