İsrail devletinin kuruluş kutlamaları İsviçre’de protesto edildi

İsrail devletinin kuruluşu kararının alınmasının yıldönümünde İsrail tarafından yapılan kutlamalar, İsviçre-Basel’de protesto edildi.

İsrail, II. Emperyalist Savaş sonrasının siyasal atmosferi içinde, Mayıs 1948’de Filistin toprakları gaspedilerek kuruldu; ancak kuruluş kararı, bu tarihten 50 yıl önce alınmıştı. İsrail’in kuruluş kararının yıldönümüne ilişkin olarak yaptığı kutlamalar, Basel’de Filistinli ve İsviçreli kurumlar tarafından protesto edildi. Türkiyeli devrimci-demokrat kurumların da katıldığı protesto yürüyüşü, çok yoğun polis kuşatması altında gerçekleşti. Polis aramaları ve silahlı polis-asker yığınaklarının yanısıra, polis helikopterleri de yürüyüş boyunca eylemi takip etti. 28 Ağustos pazar günü yapılan eylem, saat 14’ten 16.30’a kadar sürdü. Bahnhof’tan Klaraplatz’a kadar uzanan yürüyüş güzergahı boyunca anacadde trafiğe kapatıldı, otobüs ve tramvay ulaşımı durduruldu. Yapılan konuşmaların ardından halaylar çekildi ve eylem sona erdi.

İsviçre PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …