Makbule Berktaş Anamızı özlemle anıyoruz

“Tüm devrimcilerin anası” olduğunu söyleyen Makbule Ana’mızı geçen yıl 31 Ekim’de kaybettik. O, 12 Eylül yıllarından itibaren tutsakların mücadelesinin bir parçası oldu. Dışarıdaki mücadeleyi örgütledi, defalarca gözaltına alındı, polis saldırısına uğradı, ama hiç yılmadı, vazgeçmedi.

Adana’da İHD’nin kurucuları arasında yer aldı. Bacakları tutmayana dek her eylemine, etkinliğine katıldı. Ölünceye kadar dünyadaki, ülkedeki olayları izlemeye; okumaya, kendini geliştirmeye devam etti. Dergimizin sadık okuru oldu.

Bir işçi olarak başladığı “hayat kavgası”nı, önce çocukları, sonra tüm devrimci tutsaklar için mücadeleyle, hak ve özgürlükler kavgasıyla birleştirdi. Yardımseverliği, özverisi, başeğmezliği ile çevresinde her daim sevilen, sayılan, sözü dinlenen biri oldu.

Ölümünün birinci yılında ailesi, yakınları ve sevenleri tarafından mezarı başında anılacak.

Seni hiç unutmayacağız küçük dev kadın! Her daim mücadelemizde yaşayacaksın…Bir kez daha sevgiyle, saygıyla özlemle anıyoruz…

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …