Aysel Tuğluk tahliye edildi

Aysel Tuğluk, uzun bir mücadelenin sonucunda, nihayet tahliye edildi.

HDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk 28 Aralık 2016’da tutuklanmış; 10 yıl hapis cezası almış, ceza gerekçesi olarak Eylül 2014’e kadar Eşbaşkanlığını yaptığı Demokratik Toplum Kongresi’ndeki çalışmaları, katıldığı cenaze törenleri ve basına yaptığı açıklamalar gösterilmişti.

Aysel Tuğluk’un hapishanede başlayan hastalığı, annesi Hatun Tuğluk’un 13 Eylül 2017’de yaşamını yitirmesinin ardından hız kazandı. Annesinin ölümü üzerine Aysel Tuğluk, cezaevinden izinli olarak cenaze törenine katıldı. Annesi Ankara’da İncek Mezarlığı’na defnedilirken, faşist bir güruh “Buraya terörist cenazesi gömdürmeyiz, gömseniz de çıkartır parçalarız” diyerek, taşlı sopalı bir saldırı gerçekleştirdi. Bunun üzerine annesi, mezardan çıkartılarak Dersim’e götürüldü ve burada yeniden defnedildi. Tüm bu sürecin içinde olan Tuğluk, annesinin naaşına dönük bu saldırıdan çok etkilendi ve bu durum hastalığının hızlanmasına neden oldu.

Cezaevinde uzun zamandır yaşadığı sağlık sorunlarının ardından, Kocaeli-Seka Devlet Hastanesi’nde 15 Mart 2021 tarihinde Demans teşhisi konuldu. Ardından Kocaeli Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurulu’da bu teşhisi tekrarladı ve cezasının infazının ertelenmesi gerektiği yönünde kanaat bildirdi. Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu ise, bu raporun aksi yönünde karar açıkladı; böylece Tuğluk’un tahliyesi engellendi.

Tuğluk, ceza aldığı dosya dışında ayrıca “Kobani davası”nda da yargılandığı süreçte, hastalığından dolayı ifade veremeyince mahkeme tam teşekküllü bir hastaneye sevkedilmesine ve rapor hazırlanmasına karar verdi. Bunun üzerine Tuğluk, Şubat 2022’de Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Kurulu’na sevkedildi. Burada hazırlanan rapor, sağlık durumundan çok yargılandığı davaya odaklanmış, bu davadaki “devletin birliğini, ülkenin bütünlüğünü bozma” suçlamasına ilişkin “ceza sorumluluğunun tam olduğu”na hükmetmişti. Karşısındaki tutuklunun sağlık durumunu incelemesi gereken bu kurum, adeta, “devlete karşı suç işlediği için” intikam alırcasına bir rapor hazırlamıştı. Avukatlar bu karara itiraz etti, ancak ATK 3. İhtisas Kurulu’nun Haziran 2022’de hazırladığı rapor da aynı şekildeydi. “Cezai sorumluluk taşıdığı” için, “cezaevinde yaşamını idame ettirebileceği” söyleniyordu.

Kobani davası mahkeme heyeti, ATK’nin raporuna dayanarak Ağustos 2022’deki duruşmada Aysel Tuğluk’un ifadesini almaya zorladı. Ortaya çıkan tablo, adeta insanlık suçuydu: Aysel Tuğluk’un “Sizi anlayamıyorum, ne demek istediğinizi bilmiyorum” sözleri, kayıtlara kara bir tablo olarak geçti.

Tüm bu ağır işkence süreçleri sayısız kez teşhir edildi, Tuğluk’un tahliye edilmesi için mücadele verildi. Bu mücadelenin ardından, ATK’nin raporu ile Aysel Tuğluk tahliye edilmek zorunda kalındı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Asgari ücret belirleniyor: İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET İSTİYORUZ!

“Asgari ücret tespit komisyonu” 2023 yılı asgari ücretini belirlemek için, yine göstermelik buluşmalara başladı. Göstermelik …

“DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” kitabı çıktı

Yayınevimizden çıkan “DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” adlı kitabın Önsöz bölümünü yayınlıyoruz. * * * Remzi …

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …