Gökhan Yıldırım tekrar tutuklandı

“Adil yargılama” talebiyle cezaevinde ölüm orucu yapan Gökhan Yıldırım, tahliye edilmesinin ardından tekrar tutuklandı.

G. Yıldırım, 26 Eylül 2016’da, Esenyurt’ta gö­zaltına alınmış, 20 gün süren işkencenin ardından, “uyuşturucu satıcılarına karşı eylemler” gerekçe­siyle tutuklanmıştı. Yıldırım, 46.5 yıl hapis cezası almasının ardından, “adil yargılama” talebiyle 25 Aralık 2021 günü Tekirdağ Cezaevi’nde ölüm orucuna başladı. Gökhan Yıldırım, eylemin 255. günü olan 6 Eylül 2022’de, hakkında verilen “infaz erteleme” kararı ile tahliye edildi. Yine “adil yargı­lama” talebiyle ölüm orucu sürdürmekte olan İleri Kızılaltun 22 Eylül’de, Sibel Balaç ise 22 Ekim’de tahliye edildiler.

Tahliye öncesinde defalarca zorla müdahale tehdidiyle karşı karşıya kalan Yıldırım, Balaç ve Kı­zılaltun, tahliyelerinin ardından yaşadıklarına ilişkin basın açıklaması yaptılar.

Yıldırım, tahliyesinin üzerinden yaklaşık 2,5 ay geçtikten sonra, savcılığın “infaz erteleme kararı­nın kaldırılması” kararı ile, 22 Kasım günü Nurte­pe-Çayan Mahallesi’nde gözaltına alındı ve tekrar tutuklanarak Tekirdağ Hapishanesi’ne götürüldü. “Hapishanede kalamaz” yönündeki kararları hiçe sayan savcılık, İnfaz Hakimliği’nin yaptığı itirazı “toplum güvenliği” gerekçesini öne sürerek dikkate almadı.

Devletin keyfi gözaltı ve tutuklama saldırıları, delilsiz yargılama ve ceza yağdırmaları son bul­malı; “adil yargılama” talep eden Gökhan Yıldırım derhal serbest bırakılmalıdır.

Bunlara da bakabilirsiniz

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …

İEB direnen öğretmenleri ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Eğitim Nöbeti” eylemini sürdüren Özel Sektör …