Adana’da 19 Aralık katliamı etkinlikleri

19 Aralık katliamının üzerinden geçen 22 yıla varıncaya dek her yıl lanetlendi katliam. Bu yıl da protestolar sürdü. Adana’da aralarında Proleter Devrimci Duruş’un da bulunduğu dergi ve kurumlar iki gün süren etkinlikler yaptı.

17 Aralık saat 17.30’da Adana Seyhan HDP İlçe Binası’nda belgesel ve panel gerçekleşti. Önsöz TV’nin hazırladığı belgesel gösterimi ardından, Nevin Berktaş, Fatma Yıldırım, Adil Okay ve Bekir Sıtkı Keçeci’nin konuşmacı olarak katıldığı panel düzenlendi. Oldukça canlı geçen panelde, kapsamlı bir değerlendirme yapıldı ve günümüzde daha sıkı örgütlenmek konusu işlendi. Dinleyenlerle duygulu anlar yaşandı ve panel sonrası sıcak bir kucaklaşma oldu.

Ertesi gün, Büyükşehir Belediyesi’de saat 12.00 ve 14.00 arasında sergi ile, Dario Fo’nun yazdığı ve sanatçı Gülay Aksoy’un oynadığı “Ben Ulrike Bağırıyorum” adlı oyunu sahnelendi. Alman devrimcisi U. Mainhof’un hücredeki yaşamı ve katledilmesini anlatan oyun günümüz hücre politikasının özünü anlatması açısından oldukça anlamlı oldu. LMK’nin hazırladığı ve tamamını tutsakların çizdiği karikatürlerden oluşan sergi oldukça beğeni topladı. Ayrıca açılan stantta kitap, dergi ve kartlar sergilendi. Polisin baskısı da daha çok kitap ve dergilerimize dönük oldu. Masada duran arkadaşlarımızın kimlik yoklamasına tabi tutularak korku ve panik yaymak istendi. Belediye memurları üzerinde de baskı kurularak, devrimci sanata ve devrimci yayınlara olan tahammülsüzlükleri bir kez daha görülmüş oldu.

Etkinlik, katılanların programı beğenilerini ileterek ayrılmasıyla son buldu.

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …