Bekaert grevinde anlaşma

İzmit Kartepe’de bulunan Bekaert fabrikalarında 13 Aralık’ta başlayan grev, anlaşma ile sona erdi.

Bekaert İzmit ve Kartepe fabrikalarındaki işçiler, TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 13 Aralık günü greve çıkacaklarını duyurmuşlardı. Ancak grev başlamadan hemen önce, Erdoğan “milli güvenliği tehdit” bahanesiyle grevi yasakladıklarını duyurdu.

Bekaert İzmit fabrikasında örgütlü olan Birleşik Metal-İş sendikası, işçilerin bu yasak kararına rağmen, kararlılıkla greve başladığını duyurdu. Kartepe fabrikasında örgütlü olan Öz Çelik-İş sendikası ise, kararı yargıya taşımakla birlikte iş yavaşlatma eylemi başlattı. 13 Aralık günü Birleşik Metal-İş sendikası, önceden açıkladığı gibi saat 13’te fabrikanın önüne “Bu işyerinde grev var” pankartını astı. Lastik fabrikalarına tel üreten Bekaert’te Kartepe fabrikasında 560 işçi, İzmit fabrikasında ise 400 işçi çalışıyor.

Belçika merkezli Bekaert fabrikasında işçiler, 2.3 Euro saat ücreti ile çalışıyorlar. Belçika’da asgari ücret 1842 Euro; yani saat ücreti 20-25 Euro civarında. Bekaert işçisi ise kendi ücretlerini 5 Euro’ya çıkarmak istediklerinde “milli güvenliğe tehdit” haline geliyorlar.

Birleşik Metal-İş sendikası grevden sonra yapılan anlaşmada, ilk 6 aylık dönem için ücretlerde yüzde 84,83 oranında zam yapıldığını açıkladı. (TİS sürecinde patron yüzde 50 zam önermişti.) Diğer 6 aylık dönemlerde ise, enflasyon artı 2 puan şeklinde zam uygulanacak. Sosyal haklarda ise, ilk yıl yüzde 100 oranında artış elde edildi. Grev nedeniyle ücretlerde bir kesinti yapılmayacak.

Sendikanın açıklamasını baz aldığımızda, grevin önemli kazanımlarla bittiğini söyleyebiliriz. Bu açıklamaya temkinli yaklaşsak bile, işçilerin grev yasağını tanımayarak fiili grevi başlatması, sendikanın da işçilerin iradesine uygun davranması, başlı başına çok önemli gelişmedir.

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …