MESS’e bağlı 11 fabrikada işçiler 23 Ocak’ta greve çıkacak

Birleşik Metal-iş sendikasının örgütlü olduğu MESS’e bağlı Schneider Enerji, Grid Solutions Enerji, Schneider Elektrik, Hitachi ve Arıtaş Kriyojenik fabrikalarında grev kararı alındı. Bu 5 işletmeye ait 11 fabrikada 6 Ekim 2022 tarihinde başlayan TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için grev kararı alındı.

Birleşik Metal-iş sendikası yaptığı açıklamada, sözkonusu 11 fabrikada 2 bin işçinin greve çıkma kararı aldığını; 23 Ocak günü grevin başlayacağını duyurdu. Fabrikalar İstanbul, Kocaeli, Balıkesir-Bandırma ve Manisa’da bulunuyor.

Yasaya göre, işçilerin grev kararı almasının üzerinden geçen iki ay içinde herhangi bir gün greve başlanabilir. Sendikalar genel olarak, yasanın tanıdığı bu süreyi kullanmaya çalışır, bu süre içinde patronla bir uzlaşma zemini oluşturmaya çalışır, başaramadıkları koşulda greve başlarlar.

Ancak bu defa Birleşik Metal-iş sendikası, grev kararını MESS patronlarına 11 Ocak günü duyurduklarını, bu duyurudan sadece 12 gün sonra grevin başlayacağını açıkladı. Yoğun sömürü karşısında işçilerin öfkesinin ne kadar büyüdüğünün, tahammülsüzlüğünün ne kadar derinleştiğinin göstergesidir bu. Bu sınıfsal öfke, Bekaert’te “yasağa rağmen grev” yapılmasını sağlamıştı; şimdi de 11 metal fabrikasında, MESS patronlarıyla uzlaşma girişiminde bulunmadan grev başlatılıyor. Sınıf mücadelesinin ileriye akmakta olduğunun göstergesidir bu durum.

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …