Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk.

“İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş Kazanacak” yazılı, İşçi Emekçi Birliği imzalı pankart açılarak “Mata işçisi yalnız değildir, Yaşasın sınıf dayanışması, Mata’da direniş kazanacak” sloganları eşliğinde belli bir mesafeden yürünerek direniş alanına gidildi. Atılan sloganlara direnişçi işçiler de katıldı. Direniş alanında İşçi Emekçi Birliği adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada patronun tutumu eleştirildi, direnen işçilerin kazanacağı vurgulandı, direnişteki işçilerle her zaman dayanışma içinde olunacağı söylendi.

Direnişlerinin 23. gününde yaptığımız ziyarette, direniş alanında işçilerle ve sendika yöneticileriyle yaptığımız konuşmada, patronla görüşme yapıldığını fakat olumsuz sonuçlandığını, gelinen aşamada 620 işçinin işten atıldığını, yeni işçi alımlarının yapıldığını söylediler. Yeni işçi alımları olsa da patronun üretim yapmakta zorlandığını, çünkü üretimin büyük kısmında kalifiye eleman gerektiğini anlattılar. Kazanana kadar direnişe devam edeceklerini söylediler.

Birleşik Metal-iş İstanbul 1 nolu şubenin örgütlü olduğu Mata’da işçiler ek zam ücreti, işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ile idari baskıların son bulması için 1 saatlik iş durdurma ile eylem startını vermiş, ardından üretimi durdurma ile devam etmişti. Daha sonra direnişlerini Tuzla serbest bölge organize sanayinin önüne taşıyarak sürdürüyorlar.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …