Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz kutlamalarına yüz binlerce kişi katıldı.

Amed, İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Bursa, Hakkari, Mardin, Antalya, Iğdır, Muş, Bingöl, Şırnak, Batman, Van, Dersim, Siirt, Kars, Iğdır, Ardahan, Erzurum, Bitlis, Muğla, Aydın, Kocaeli, Balıkesir, Denizli, Manisa, Çanakkale, Ağrı’da mitingler yapıldı. Mitinglerde konuşmalar genelde seçim odaklı gerçekleşirken, hapishanelerdeki tecrit politikalarını protesto eden sloganlar atıldı.

İstanbul, Hakkari, Amed, Kocaeli Newrozları’nda pankart ve flamaları bahane eden polisler kitleye gaz bombalarıyla saldırdı ve gözaltılar yaşandı. Polis saldırısına karşı özellikle Hakkari’de büyük bir direniş yaşandı. Yüzlerce kişi gözaltına alındı ve gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Suriye’de ise Afrin’de Newroz kutlaması yapanlara ateş açılması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’nin desteklediği cihatçı Ahrar el Şarkiye militanları sözlü saldırı yaptıkları Kürt ailelerinin karşı koyması üzerine ateş açtı.

Bunlara da bakabilirsiniz

1 Mayıs tutsakları tahliye oldu

2024 1 Mayısı’nda Taksim hedefi ile direndikleri için tutuklanan ve 3 Mayıs’tan bu yana hapis …

Gece kulübü yangınında ölen 29 işçi için ilk duruşma

İstanbul’da Masquerade adlı gece kulübünde çıkan yangında 29 kişinin ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. …

15 TEMMUZ nedir, ne değildir?

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 8 yıl geçti. Ama hala darbenin iç yüzü ortaya çıkarılmış …