Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz kutlamalarına yüz binlerce kişi katıldı.

Amed, İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Bursa, Hakkari, Mardin, Antalya, Iğdır, Muş, Bingöl, Şırnak, Batman, Van, Dersim, Siirt, Kars, Iğdır, Ardahan, Erzurum, Bitlis, Muğla, Aydın, Kocaeli, Balıkesir, Denizli, Manisa, Çanakkale, Ağrı’da mitingler yapıldı. Mitinglerde konuşmalar genelde seçim odaklı gerçekleşirken, hapishanelerdeki tecrit politikalarını protesto eden sloganlar atıldı.

İstanbul, Hakkari, Amed, Kocaeli Newrozları’nda pankart ve flamaları bahane eden polisler kitleye gaz bombalarıyla saldırdı ve gözaltılar yaşandı. Polis saldırısına karşı özellikle Hakkari’de büyük bir direniş yaşandı. Yüzlerce kişi gözaltına alındı ve gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Suriye’de ise Afrin’de Newroz kutlaması yapanlara ateş açılması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’nin desteklediği cihatçı Ahrar el Şarkiye militanları sözlü saldırı yaptıkları Kürt ailelerinin karşı koyması üzerine ateş açtı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Soylu’ya Gazi’de protesto

Gazi Mahallesi’ne oy istemek için giden Süleyman Soylu, halkın büyük tepkisi ile karşılaştı. Soylu’nun seçim …

“Seçmen” değil, “halk”ız! Sandıkla değil mücadelemizle değiştireceğiz!

Seçim yolsuzlukları ve hilelerle dolu bir seçimi daha geride bıraktık. Her anından “kumpas” taşan bu …

Halay çeken gençlere gözaltı

Kadıköy’de Moda sahilinde 21 Mayıs günü Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken gençlere polis biber gazı …