İsviçre’de Newroz kutlaması

İsviçre’de Basel’de 20 Mart günü yaklaşık 1500 kişinin katıldığı meşaleli yürüyüşle Newroz kutlaması yapıldı. Basel-Dreiroze’den Kaserne’ye yapılan yürüyüş sırasında Biji Newroz sloganları atıldı. Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla yapılan yürüyüş coşkulu geçti. Yürüyüşe kadınlar ve gençler yoğun olarak katıldı. Türkiyeli devrimci kurumlar da flamalarıyla eylemde yer aldılar. Kaserna’da yakılan gür ateş etrafında halaylar çekildi, günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapıldı ve eylem sloganlarla sonlandırıldı.

21 Mart günü ise, Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Günü, bir basın açıklamasıyla selamlandı. Hasta tutsakların serbest bırakılması talebini ifade eden eylemde, Avrupa’nın çeşitli cezaevlerindeki politik tutsakların resimleri taşındı. Politik Tutsaklarla Dayanışma Platformu, Bir-kar, Mücadele Birliği, Partizan ve Proleter Devrimci Duruş’tan oluşan platformun örgütlediği eylemde, ortak hazırlanan Almanca metin okundu. Etkinlik sloganların ardından, 1 Mayıs’a çağrı ile bitirildi.

İsviçre PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …