İsviçre’de 1 Mayıs’ta engellemelere-gözaltılara karşı direniş

Basel’de 1 Mayıs polis işgali altında başladı. Tüm cadde ve sokaklar polis tarafından tutulmuş durumda.

Basel tren istasyonu yakınında başlayan yürüyüş, Thater Plats civarında yüzlerce polis tarafından durduruldu.

Polis blokajıyla kitle kuşatıldı, antifaşist grup, sendika ve partilerden ayrıldı. Kuşatılan antifaşist blok oturma eylemine başladı. İçinde PDD’lilerin de olduğu kitle, polisin baskısına karşı sloganlarla direnişe geçti. Zaman zaman polis biber gazı sıkıyor, gözaltına alıyor. Alanda göğüs göğüse bir direniş yaşanıyor.

Sabah başlayan kuşatmanın üzerinden 7 saat geçti. 7 saat boyunca polisin ablukası kalkmadı, bizim sloganlarımız da susmadı. Biz caddelerin açılması için direndik, oturma eylemini sürdürdük. Bu arada marşlarımızla, sloganlarımızla, polisin baskısına rağmen 1 Mayıs kutlamamızı gerçekleştirdik.

7 saatin ardından kitle azalmaya başladı. Polis yoğun baskısını gruptan uzaklaşanlara uygulamaya devam etti. Gitmek isteyenlerin tek tek resimleri çekildi, kimlik kontrolleri yapıldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Abluka sonrasında kitle yeniden toplanma alanına geri döndü; burada biraraya gelerek polis şiddetini teşhir eden, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Müzik dinletisi ve halaylarla, 1 Mayıs kutlamaları coşkuyla tamamlandı. Gözaltılar konusunda içimiz buruk olsa da, eylemin militan geçmesi önemliydi.

Sadece Basel’de değil, Zürich kentinde de 1 Mayıs günü saatler süren çatışmalar yaşandı. Polis tıpkı Basel’de olduğu gibi biber gazı sıktı, ayrıca plastik mermi kullandı. Çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı.

“Avrupa demokrasisi”nin “örnek” ülkesi sayılan İsviçre, yoğun polis baskısı altında bir 1 Mayıs yaşadı.

Gözaltılar bizi yıldıramaz!

Yaşasın 1 Mayıs!

Direneceğiz, kazanacağız!

İsviçre PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …