Taksim’de gözaltına alınanlar serbest bırakılsın!

Bu yıl bir kere daha Taksim Meydanı polis kuşatması altındaydı. Taksim’e açılan yollar bariyerlerle kapatılırken, ara sokaklara ve ana caddelere TOMA’lar, gözaltı araçları ve polis araçları konumlandırılmıştı. Taksim Meydanı’na çıkan hemen her sokak, polis tarafından işgal edilmişti.

Tüm bu baskı ve gözdağı çabaları da, devrimci-demokratların Taksim hedefini engellemeye yetmedi. Çok sayıda devrimci-demokrat, Taksim’i hedefleyen sloganlarla yürüyüşe geçti; polis saldırısına maruz kaldı, darp edilerek gözaltına alındı. Proleter Devrimci Duruş, Mücadele Birliği, Halkevleri, Devrimci Hareket, Devrimci Gençlik Dernekleri, Öğrenci Kolektifleri, Üniversiteli Feminist Kolektif, Halk Cephesi, Umut-sen, İnşaat-iş, DİSK Enerji-Sen, TÖP ve HKP üyeleri Taksim, Osmanbey ve Beşiktaş’tan yürüyüşe başlayarak Taksim hedeflerini ortaya koydular. Yaklaşık 200 kişinin bu eylemlerde gözaltına alındığı belirtiliyor.

Ayrıca Sarıgazi’de Sancaktepe Yerel Demokrasi Meclisi’nin çağrısıyla yapılan eyleme polis saldırdı, 2 kişi gözaltına alındı.

Maltepe miting alanında da Kaldıraç ve Partizan okurlarının taşıdığı Kaypakkaya flamaları polisin müdahalesine maruz kaldı; çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Sadece eylemciler değil, eylemleri görüntülemeye çalışan gazeteciler de polisin saldırısına maruz kaldı. Taksim eylemlerini görüntülemeye çalışan gazeteciler Sultan Eylem Keleş, Gencer Keten, Bülent Kılıç ve Hazar Dost polis tarafından darp edildi; Zeynep Kuray ise gözaltına alındı.

Taksim 1 Mayıs alanıdır; yasaklanamaz! Bu nedenle Taksim için yapılan bütün eylemler meşrudur. Tüm gözaltılar bir an önce serbest bırakılmalıdır!

* * *

Gözaltına alınanlar, 2 Mayıs günü sabaha karşı serbest bırakıldılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …