Kürt müzisyen Cihan Aymaz katledildi

Kadıköy Rıhtım’da sokak müziği yapan Kürt sanatçı Cihan Aymaz katledildi.

3 Mayıs günü Cihan Aymaz Kadıköy sahilde türkü söylerken yanına yaklaşan bir faşist, “Ölürüm Türkiyem” şarkısını söylemesini istedi. Aymaz, açıkça provokasyon amaçlı yapılan bu dayatmayı reddetti. Bunun üzerine saldırgan faşist, Aymaz’ı göğsünden bıçaklayarak denize itti. Aymaz hayatını kaybetti.

Saldırının ardından protesto eylemleri yapıldı. Protestoya katılan iki genci takip eden polisler, gözaltına aldıkları gençlere Kadıköy Rıhtım Karakolu’nda işkence yaptılar. İki polis hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Genel olarak Kürtçe türküler söyleyen, bir sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren Aymaz, faşist saldırganlığın özel olarak hedefi haline getirilmiştir. Daha önce de muhalif müzik yapan sanatçılar faşistlerin bilinçli saldırısına maruz kalmış, birçok müzisyen darp edilmiş; Ankara’da Onur Şener böyle bir saldırıda katledilmişti. Bu saldırılar, “cezasızlık politikası”nın sonucunda artıyor. Cihan Aymaz’ı öldürdükten sonra tutuklanan katil ve diğer saldırganlar hakettikleri cezayı almalıdır.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …