Halay çeken gençlere gözaltı

Kadıköy’de Moda sahilinde 21 Mayıs günü Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken gençlere polis biber gazı ile saldırdı. Gençlerin tepki göstermesi üzerine, silah çeken polis, defalarca havaya ateş açtı. Gençler uzaklaşmaya çalışırken onları yakalayıp ters kelepçeleyerek yüzüstü yere yatırdı ve mehter marşı dinletti. Ardından gençler gözaltına alındı.

Gözaltındaki gençler ertesi gün Anadolu Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkartıldı, dördü adli kontrol şartıyla biri de ev hapsi karasıyla serbest bırakıldılar.

Kürt düşmanlığının yeni bir göstergesi oldu bu olay. Gençlerin gözaltına alınmasının tek sebebi Kürtçe müzik dinlemeleri ve halay çekmeleriydi. Geçtiğimiz günlerde Kürt müzisyen Cihan Aymaz, yine aynı nedenle faşist bir saldırı sonucunda öldürülmüştü. Moda’daki gençler ise halay çektikleri için böyle bir polis saldırısına maruz kaldılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Gerici müfredata karşı boykot ve eylem

AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve eğitim sistemini daha da gerici hale getirmeyi hedefleyen “Türkiye Yüzyılı …

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …