AKP’nin seçim kutlamalarına semtlerde direniş

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından, AKP’liler “kutlama” adı altında araç konvoyları gezdirerek, havaya ateş açarak terör estirmeye, muhalifler üzerinde baskı kurmaya çalıştılar. Onların bu saldırgan tutumlarına karşı, emekçi semtlerinden büyük tepki yükseldi.

Okmeydanı, Nurtepe, Sarıgazi, Gülsuyu, Gazi mahallelerinde toplanan kitle, AKP konvoylarının mahalleye girmesine izin vermedi. Sarıgazi’de polis, toplanan kitleye gaz bombalarıyla saldırdı. Nurtepe’de ise polis akrepleri uzun süre bekledi.

Ayrıca, kutlama yapan AKP konvoyunun yanından geçerken AKP bayrağını alarak yere fırlatan motosikletli, internette en çok paylaşılan ve beğenilen videolar arasına girdi.

Semtlerde ortaya çıkan bu tablo, seçim sonuçlarına ve yaratılmak istenen “yenilgi” havasına karşı en güzel cevaptı. Sandıkta kazanmak için her türden hileyi yapan AKP’ye karşı, asıl kazanımın sokaklarda olduğunu, bu kitleyi yıldıramayacağını gösterdi.

AKP’liler iki kişiyi öldürdü

Ordu’da İYİP üyesi Engin Kurt, “kutlama” adı altında terör estiren AKP’lilerle tartışırken kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Mersin’de ise başına “yorgun kurşun” isabet ettiği ileri sürülen 15 yaşındaki Muhammed Eslek 31 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

Amed’deki “kutlamalar”da başrolde Hizbullahçılar vardı ve sokakta rastgele ateş açtılar.

Can Dersimliler firmasının Gümüşhane-Trabzon seferini yapan otobüsü ise MHP’liler tarafından Gümüşhane girişinde durdurularak yolculara “otobüsün ateşe verileceği” tehdidi savruldu. Saldırı, kolluk güçlerinin gözleri önünde gerçekleşti, ama hiçbir müdahale olmadı.

 

Bu halk sizi istemiyor

Eski bakan Nebati, uçağın rötar yapmasına neden olduğu için kendisine tepki gösteren yolculara “Hazmedeceksiniz kardeşim, Erdoğan kazandı” diye laf yetiştirmeye çalışıyordu. Gerçekte ise seçimi ne kadar büyük hileler sayesinde kazandıklarını, en iyi onlar biliyorlar. Bu hileler olmasa, seçimleri hezimetle kaybedeceklerini, bu halkın artık onlara büyük bir tepki duyduğunu, kurtulmaya çalıştığını çok iyi biliyorlar. Seçim öncesinde kitlenin karşısına her çıktıklarında büyük protestolarla karşılaştılar. Seçim “zaferi” gününde bile, emekçi semtlere konvoyları giremiyor, halk onları engelledi. Bunun öfkesiyle daha fazla saldırmaya çalışıyorlar.

Seçimlerin resmi sonuçları bir şey ifade etmiyor. Bu halk sokakta, üretim alanlarında verdiği mücadele ile kazanacak!

Bunlara da bakabilirsiniz

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …

İEB direnen öğretmenleri ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Eğitim Nöbeti” eylemini sürdüren Özel Sektör …