MKE fabrikasında patlama ve iş cinayeti: 5 işçi hayatını kaybetti

Ankara-Elmadağ’da MKE’nin (Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi) roket ve patlayıcı fabrikasında, üretim bölümünde sabah 8.45’te bir patlama meydana geldi. Patlamada 5 işçi hayatını kaybetti. İşçi aileleri büyük bir acı içinde kapının önünde toplanıp içeriden haber almaya çalışırken, onların öfkesine, tepkisine “önlem” olarak, çevik polis de fabrikanın önüne yığıldı.

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “adli ve idari soruşturma başlatıldığını” be-lirtti. Elbette ardından “kaza”nın nedenlerine ilişkin resmi ve “bilimsel” birtakım açıklamalar da yapıldı. Oysa onlar ne söylerse söylesin, yaşanan bir “kaza” değil, “iş cinayeti”ydi. Fabrikada örgütlü olan Petrol-iş sendikası ve işçiler, yapılan ihmaller ve hataları anlattı. Deneyimli işçilerin askeri fabrikalara gönderildiğini, fabrikada işçi sayısının azaltıldığını, riskli işlere deneyimsiz işçilerin gönderildiğini, işçilerin bir alanda uzmanlaşmak yerine, iş yoğunluğuna göre sürekli alan değiştirdiğini anlattılar.

“Kaza” denilen olayların her biri, alınmayan önlemlerden kaynaklanmıştır. Çünkü iş kazaları, daha iyi çalışma koşullarıyla, daha eğitimli işçilerle, daha özenli bir çalışma ortamıyla, üretimin risklerini hesaplayan ve iş koşullarını buna göre düzenleyen bir yaklaşımla önlenebilir. Bu nedenle her iş kazası bir cinayettir.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …