Sefalet ücreti protesto edildi

Asgari ücretin 11 bin 402 lira olarak açıklanmasının ardından İşçi Emekçi Birliği, 20 Haziran’da İstanbul-Mecidiyeköy’de protesto eylemi yaptı. Saat 19.30’daki eylem, “Asgari değil insanca yaşam”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları ile başladı.

Ajitasyon konuşmalarında işçilerin ve emekçilerin mahkum edilmek istendiği sefalet ücretine karşı yapması gerekenin, örgütlenmek ve sokaklara çıkmak olduğu vurgulandı. İEB adına okunan basın açıklamasında, yeni bir asgari ücret tiyatrosunun sahnelendiği, asgari ücret komisyonunda görüşmeye katılanların işçi ve emekçileri temsil etmediği vurgulandı. Belirlenen asgari ücretin sermayedarları memnun ettiği, açlık sınırının altında olduğu ve bu ücretin Türkiye’de ortalama ücret haline getirildiği söylendi. Örgütsüz olunduğu müddetçe bu tiyatroyu izlemeye devam edileceği, yapılması gerekenin ise 53 yıl önce işçi ve emekçilerin 15-16 Haziran’da yaptığı gibi sokakları zaptetmek ve örgütlenmek olduğu belirtildi.

Eylem işçilere ve emekçilere yapılan örgütlenme çağrısı ve “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganıyla bitirildi. Polis eylemi ilgiyle izleyen insanları alandan uzaklaştırmaya çalıştı.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …