Rojava’ya saldırılar durdurulsun!

Kürt hareketinin yöneticilerine dönük gerçekleştirilen MİT operasyonları devam ediyor. Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’ta, özel olarak hedef alınan Kürt önderler ve MLKP yöneticisi katledildi.

17 Mayıs’ta, YPG’nin Kobane mali sorumlusu Tuba Karakoç (Zin Kobane), MİT saldırısına yaşamını yitirdi.

22 Mayıs günü KCK’nin iletişim sorumlusu ve örgüt içindeki en iyi yazılımcı olarak bilinen Emre Şahin, Irak’ın kuzeyindeki Gara kentinde MİT operasyonu ile öldürüldü.

Haziran ayı başında, PKK yöneticilerinden Fehmi Öğmen ve korumaları Mehmet Salih Çakal ile Ahmed Muhammed Ali, Irak’ın Süleymaniye kenti yakınlarında, MİT’in düzenlediği hava operasyonuyla öldürüldü. Fehmi Öğmen, Kandil’deki PKK yöneticilerinden biri olarak tanınıyordu.

17 Haziran günü yine MİT’in Kobane’ye düzenlediği operasyonda, MLKP’nin yöneticilerinden Osman Nuri Ocaklı (Yılmaz Behrareş) katledildi. Tıpkı Ocak 2023’te yine Rojava’da katledilen MLKP yöneticisi Zeki Gürbüz (Ahmet Şoreş) gibi, Osman Nuri Ocaklı da, Bursa Cezaevi servis aracına saldırı eylemi üzerinden aranıyordu.

Son olarak 21 Haziran günü Kamışlı’da PYD’nin Kamışlı Kantonu Eşbaşkanı Yusra Derweş ile yardımcısı Liman Şiweş’in ve şoförleri Fırat Tuma’nın bulunduğu araç SİHA saldırısına uğradı; araçtakiler yaşamını yitirdi.

Saldırılar Kürt halkının Ortadoğu’daki kazanımlarını hedeflemektedir. Fakat bugüne dek yapılan saldırılar, Kürt halkının özgürlük mücadelesini durduramadı; bundan sonra da durduramayacaktır.

Bunlara da bakabilirsiniz

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …

İEB direnen öğretmenleri ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Eğitim Nöbeti” eylemini sürdüren Özel Sektör …