Hatay’da Evvel Temmuz Festivali sürüyor

Hatay’da Samandağ Evvel Temmuz Festivali, deprem sonrası büyük yıkıma rağmen yapılıyor. Önceki yıllara kıyasla kitle katılımı daha az olsa da, hayata tutunma, geleneklerini yaşatma açısından oldukça anlamlı.

Festival 11 Temmuz’dan itibaren Samandağ’da paneller ve konserlerle sürüyor. Konser alanına giden yolda standlar kurulmuş durumda. Parti, dernek, kooperatif vb birçok kurum ürünlerini sergiliyor. PDD standı da, 10 Temmuz’da Ekinci Mahallesi’nde gerçekleşen Ali İsmail Korkmaz etkinliğinin ardından, Samandağ’da da yerini aldı.

Hatay halkı standlara da ilgi gösteriyor. Standımızdan kitap, broşür alanlar, “geçmişteki gibi” diyerek devrimci ortama özlemlerini ifade ediyorlar. Sohbetler siyasi konuların yanı sıra, yine depreme ve halen devam eden sorunlara odaklanıyor. Konuşmalarda ve konserlerde en çok ve coşkulu atılan slogan, Arapça ve Türkçe “Gitmiyoruz, Buradayız” oldu. Hatay halkı festivalle birlikte bir yandan türkülerle hüzünleniyor, coşuyor, bir yandan da yaralarını sarmaya çalışıyor.

Hatay PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

Avrupa’da faşizmin yükselişi üzerine

AB üyesi 27 ülke, Avrupa Parlamentosu’nu tekrar belirlemek için, geçtiğimiz Pazar günü sandık başına gitti. …

Gerici müfredata karşı boykot ve eylem

AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve eğitim sistemini daha da gerici hale getirmeyi hedefleyen “Türkiye Yüzyılı …

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …