Akbelen direniyor

Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen kömür madenine karşı, İkizköylülerin nöbet tuttuğu alana, 24 Temmuz günü jandarma saldırısı gerçekleştirildi. Sabah saat 5.30’da TOMA’larla ormana giren jandarma, ağaçları rahatça kesebilmek için köylüleri uzaklaştırmaya çalıştı.

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen ormanı, uzun zamandır Limak ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji adlı şirketin hedefinde. Şirket, termik santrallere linyit sağlayan açık maden ocağı büyütmek için, ormanın 740 dönümlük bölgesini talan etmek istiyor. Ancak köylülerin direnişi, ormanı yoketmeye dönük bu saldırıyı durduruyor. Şirketin yıllardır tüm girişimleri bu direnişe çarpıyor.

Son olarak 17 Temmuz 2021 günü sabah saat 6.00’da Orman İşletmesi kesim ekibi ormana dalmış, köylüler yetişinceye kadar 30’a yakın ağacı kesmişti. O günden sonra köylüler ormanda 24 saat nöbet tutmaya başladılar ve bu sayede yıkımı iki yıl daha ertelemeyi başardılar.

Şimdi de 24 Temmuz’daki saldırıdan bu yana, devletin tüm çabalarına rağmen köylüler yıkımı engellemek için tüm gücüyle direniyorlar. Yıkım ekiplerinin önüne geçiyor, ağaçlara sarılıyorlar. Jandarmanın sıktığı biber gazına rağmen bölgeden uzaklaşmıyor, gözaltılara rağmen yeniden ve yeniden ormana geri dönüyorlar. Ve direniş, her geçen gün kitleselleşiyor. Sadece Akbelen Ormanı’nı korumak değil, her türden hak mücadelesi, kitlesel biçimde taleplerimize sahip çıkarak, talepleri eylemli biçimde savunarak kazanım getirecektir.

Bunlara da bakabilirsiniz

Avrupa’da faşizmin yükselişi üzerine

AB üyesi 27 ülke, Avrupa Parlamentosu’nu tekrar belirlemek için, geçtiğimiz Pazar günü sandık başına gitti. …

Gerici müfredata karşı boykot ve eylem

AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve eğitim sistemini daha da gerici hale getirmeyi hedefleyen “Türkiye Yüzyılı …

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …