Depremzede Hatay’da topraklar gaspediliyor

Hatay-Antakya’ya bağlı Dikmece Köyü’nde arazilerinin kamulaştırılmasına karşı direnen köylülere jandarma saldırdı. Coplu saldırıda bayılan köylüler oldu, jandarma 7 kişiyi gözaltına aldı.

6 Şubat depreminin ardından Hatay’da yeni rant projelerinin peşine düşen devlet, en verimli tarım arazilerini TOKİ eliyle gaspetmeye çalışıyor. Hazine arazileri üzerine yeni konut inşa etmesi mümkün olduğu halde, köylülerin tapulu tarım arazilerini, zeytinliklerini gaspederek burada inşaat faaliyeti yürütmek istiyor. Üstelik de bunu, “depremzedeye konut vereceğiz” gibi süslü bir söylemle kabullendirmeye çalışıyor. Bu doğrultuda, tarım alanları ile zeytinliklerin imara açılmasını öngören düzenleme 14 Temmuz günü Meclis’te kabul edildi.

Dikmece köyü bu saldırıya karşı başlattıkları direniş ve nöbet eyleminin 3. gününde, 31 Temmuz günü jandarma saldırısına maruz kaldı. “Kamulaştırma” adı altında el konulan tapulu arazilerine, 31 Temmuz günü iş makinaları girdi. İş makinaları jandarmanın, polisin, TOMA’ların koruması altındaydı. Depremde enkaz altında kalanlara yardım etmek gerektiğinde ortada görünmeyen kolluk gücü, şimdi sermayenin ve devletin çıkarlarını korumak için, depremzede köylülere zor kullanmak için oradaydı. Kendi arazilerine girmek isteyen köylüler, jandarmanın coplu, kalkanlı ve bibergazlı saldırısı ile karşılaştı. 7 kişi saldırıda gözaltına alınırken, kafa travması nedeniyle hastaneye kaldırılanlar oldu.

Saldırının ardından arazinin bir bölümünde toplanan kitle “Ya arkadaşlarımızı da bırakacaklar ya hepimizi alacaklar. Biz bu zeytinlikleri vermeyeceğiz” diye açıklama yaptı. Köylüler bu toprakların atalarından kaldığını, hiçbir yere gitmemeye kararlı olduklarını belirtiyorlar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Sırtımızdaki yük sizsiniz!

Türkiye’nin en büyük tekeli Koç Holding’in “onursal başkanı” Rahmi Koç, “Cumhuriyetin 100. Yılı” röportaj dizisinin …

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak üzere İstanbul’da iki kez …

İsrail-Filistin savaşına dair tartışmalar üzerine

İsrail’in Gazze’ye saldırısı, birçok tartışmayı yeniden alevlendirdi. Bunlardan biri, Hamas’ın gerici karakterinden dolayı Filistin halkına …