Sputnik grevi sürüyor

İstanbul, Şişli Süzer Plaza’da bulunan Rusya haber kanalı Sputnik basın emekçilerinin grevi sürüyor.

8 Eylül 2023 tarihinde, grevin 23. gününde İşçi Emekçi Birliği (İEB) olarak grev alanına gittik.Sputnik Emekçileri Yalnız Değildir! Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganlarıyla grevcilerle buluştuk. İEB adına yapılan konuşmada, grevin haklılığına ve önemine vurgu yapıldı, grevci emekçilerle dayanışma içinde olunacağı söylendi.

Basın emekçileri de, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atıldıklarını, sendikalaştıktan sonra Sputnik yöneticileriyle Toplu İş Sözleşmesi için görüşmeler yürüttüklerini söylediler. Ücret dışında bütün maddelerle anlaşma sağladıklarını, ücretlerde yüzde 37’ye düşmelerine rağmen anlaşamadıklarını, bundan dolayı greve çıktıklarını belirttiler.

Greve çıktıktan sonra 24 kişi işten atılmış. Bunların 20’si İstanbul, 4’ü Ankara’dan.  Greve çıkmayan kişi sayısı ise, sadece 10.  Bunların da işin yarısını bile yetiştiremediklerini söylüyorlar. O yüzden radyo yayını tamamen durmuş, sadece müzik çalıyorlarmış. İnternet yayını ise, yarım yamalak devam ediyormuş. Greve çıkan basın emekçileri, sendikalı olarak işe geri dönene kadar direnişe devam edeceklerini söylediler.

Ayrıca kendi imkanlarıyla youtube üzerinden her gün yayın yaptıklarını belirttiler. Grev isminde tv kanalı yayın hayatına devam ediyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

Sırtımızdaki yük sizsiniz!

Türkiye’nin en büyük tekeli Koç Holding’in “onursal başkanı” Rahmi Koç, “Cumhuriyetin 100. Yılı” röportaj dizisinin …

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak üzere İstanbul’da iki kez …

İsrail-Filistin savaşına dair tartışmalar üzerine

İsrail’in Gazze’ye saldırısı, birçok tartışmayı yeniden alevlendirdi. Bunlardan biri, Hamas’ın gerici karakterinden dolayı Filistin halkına …