FEDAŞ direnişi sürüyor

Dersim’de Fedaş işçileri ağır çalışma koşullarında düşük ücretle çalıştırılmasına karşı direnişlerini sürdürüyorlar. 9 Ağustos’ta başlattıkları direniş  bir ayı geride bıraktı.

AKSA Holding’e bağlı Fırat Aksa Dağıtım Şirketi’nde (FEDAŞ) çalışan Enerji-sen üyesi işçiler, insanca yaşamaya yetecek ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işçi sağlığı ve güvenliği, idari baskıların son bulması için iş yavaşlatma eylemi başlattılar. İşçilerin taleplerini kulaklarını tıkayan FEDAŞ yöneticileri toplam 32 işçiyi işten attı. İşten atılan işçiler Dersim FEDAŞ Genel Merkezi önüne direnişlerini sürdürürken, çalışan işçiler de iş yavaşlatma eylemiyle destek veriyor. İşçiler ayrıca her Cuma günü Dersim halkıyla buluşma için Sanat Sokağı’nda eylem yapıyorlar. İşçiler İstanbul’da bulunan holdingin genel merkezi önünde de eylem yaptı.

İşçilerin direnişi ve eylemi karşısında sıkışan FEDAŞ yöneticileri, bölge illerinden işçi getirerek direnişi kırma çabası boşa düştü. Direnişçi işçilerin haklı mücadelelerini anlatma ve ikna çabaları başarılı oldu. Gelen işçiler çalışmayı kabul etmeyerek geri döndüler. İşçilerin direnişi karalılıkla sürüyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …

İEB direnen öğretmenleri ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Eğitim Nöbeti” eylemini sürdüren Özel Sektör …