Remzi Basalak, ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı

Remzi Basalak, ölüm yıldönümünde mezarı başında yoldaşları ve ailesi tarafından anıldı.

Geçtiğimiz aylarda tahrip olan mezarı yaptırılmış, yeni bir mezar taşı diktirilmişti. Mezar taşına Adnan Yücel’in şu dizeleri yer aldı:

“İşte yine ufuktasın / İnanç dolu bakmaktasın / Varsın onlar öldü desin / Ceyhan olup akmaktasın…” Ve sonunda M. Fatih Öktülmüş’ün mezarındaki gibi “Yüreğimize, bilincimize gömüldü…” yazıldı.

Ölüm yıldönümünde mezarını ziyaret edenler mezara çiçekler ektiler, Remzi şahsında devrim şehitleri için saygı duruşuna geçtiler.

Remzi Basalak 23 Ekim 1992 tarihinde Adana’da işkencede katledilmişti. Teşhir masasına indirdiği tekmeyle, 12 Eylül’ün bir uygulamasına son vererek tarihe kazınmıştı. Yoldaşları Remzi’yi hiç unutmadılar, her yıl ölüm yıldönümünde Ekim Şehitleriyle birlikte andılar. Geçen yıl Yediveren Yayınları tarafından basılan “Devrim Kartalı Remzi Basalak” kitabı büyük ilgi görmüş ve ikinci baskısı yapılmıştı. Yıl boyunca çeşitli festivallerde ve etkinliklerde, kitap üzerine söyleşiler yapılarak, Remzi’nin direnişi ve temel özellikleri geniş kesimlere anlatıldı.

Remzi Basalak’ı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Bunlara da bakabilirsiniz

Avrupa’da faşizmin yükselişi üzerine

AB üyesi 27 ülke, Avrupa Parlamentosu’nu tekrar belirlemek için, geçtiğimiz Pazar günü sandık başına gitti. …

Gerici müfredata karşı boykot ve eylem

AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve eğitim sistemini daha da gerici hale getirmeyi hedefleyen “Türkiye Yüzyılı …

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …