Meriç Nehri’nde dört devrimci katledildi

31 Ekim’de Meriç Nehri üzerinden Türkiye’ye girmek isteyen Özkan Güzel, Burak Ağarmış, Erdoğan Çakır ve Harika Kızılkaya isimli 4 devrimci Türkiye askeri tarafından katledildi. TAYAD’lı ailelerin duyurduğu katliamdan sonra devrimcilerin cenazeleri de aileleri tehdit edilerek kaçırıldı.

3 Kasım’da Erdoğan Çakır’ın cenazesi Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Zöhre Mezarlığı’nda toprağa verilirken, evi ablukaya alan polis, aileden 2 kişiyi gözaltına aldı. Yozgat’ta toprağa verilen Burak Ağarmış’ın cenazesine gitmek isteyen 2 TAYAD’lı da Kayseri Havalimanı’nda işkenceyle gözaltına alındı. Özkan Güzel’in cenazesi İstanbul’da Yayla Mezarlığı’nda, Harika Kızılkaya’nın cenazesi de Kanarya Mahallesi’nde toprağa verildi. Mezarlıkları ablukaya alan polis aile dışında kimsenin cenazeye katılmasına izin vermezken, cenazelerin de uzun süre nereye götürüldüğü açıklanmadı.

TAYAD’lı aileler İstanbul’da mezarları ziyaret ederek anma törenleri düzenlediler. Katledilen dört devrimci, Avrupa’da devrimci faaliyetlerde bulundukları süreç içinde tutsaklıklar yaşamıştı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Gerici müfredata karşı boykot ve eylem

AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve eğitim sistemini daha da gerici hale getirmeyi hedefleyen “Türkiye Yüzyılı …

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …