Direnişteki Özak işçileriyle dayanışma eylemi

Özak Tekstil işçilerinin direnişini güçlendirmek için, Özak Tekstil firmasının İstanbul Başakşehir’de bulunan fabrikasının önünde 15 Aralık günü eylem yapıldı. Eylemi İşçi Emekçi Birliği, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Limter-İş, DGD-SEN ve İnşaat-İş birlikte örgütledi.

Eylem “Özak Tekstil İşçisi Yalnız Değildir”, “Özak’a BİRTEK-SEN Halaylarla Girecek”, “Kahrosun Sarı Sendikacılık” sloganlarının atıldığı yürüyüşle başladı. Fabrika önüne gelindiğinde, Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş sendikasının alana yerleşmiş olduğu görüldü. İşçilerin hakları için tek bir söz söylemeyen, patron işbirlikçisi Öz İplik-İş, işçilerle dayanışma için gelenlere provokasyon hazırlamak için harekete geçmişti. Fabrikanın önüne insan yığmış, ses düzeni kurarak sloganlarımızı etkisiz hale getirmeye çalışıyordu. Sırtını AKP’ye dayayan Öz İplik-İş sendikası, işçi sınıfının çıkarları için mücadele eden komünist, devrimcilere ve mücadeleci sendikalara karşı mücadele yürüttüğünü bir kez daha gösterdi oldu.

Öz İplik-İş’in bu provokasyon çabası teşhir edildi; “Bizler Özak işçilerinin yanındayız, size pabuç bırakmayız” denildi. Olanda bulunan Özak işçilerine de seslenilerek, direnişçilerin yanında durmaları gerektiği belirtildi. Okunan ortak açıklamada, direnişçi işçilerle dayanışma içinde olunacağı, Özak Tekstil patronuna iş veren büyük markaların da bu yaşananlardan sorumlu olduğu ve mağazalarının eylem alanına çevrileceği, Özak işçilerinin taleplerinin karşılanması ve saldırıların son bulması gerektiği belirtildi. Konuşmalardan sonra eylem bitirildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …

İEB direnen öğretmenleri ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Eğitim Nöbeti” eylemini sürdüren Özel Sektör …