İEB  sendikalara dönük baskıları protesto etti

İşçi Emekçi Birliği, son dönemde sendikalara yönelik saldırıları protesto etmek için, 1 Mart’ta saat 11’de İHD İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada Türkiye’de artan sınıf mücadelesinin kendini direnişler ve eylemlerle ifade etiği bir sürecin yaşandığı, ilerici ve mücadeleci sendikaların bu eylemleri örgütlediği ya da desteklediği vurgulandı. Devletin ve patronların ise bu sendikalar üstünde baskı kurmaya çalıştığına; kanun değişiklikleriyle ve yetki gasbı ile sendikaların hak alma mücadelesine ket vurmaya çalıştığı belirtildi.

Özak direnişi sırasında BİRTEK-SEN yöneticilerinin ve direnişçilerinin defalarca gözaltına alınması; Migros direnişini örgütleyen DGD-SEN üyelerine verilen hapis cezaları; DEV TEKSTİL’in SML direnişinde yaptığı örgütlenmenin ardından açılan davada mahkemenin “DEV TEKSTİL küçük sendika, dolayısıyla sendikaya üyelik sayılmaz” kararının verilmesi; İNŞAAT-İŞ sendikası yöneticilerinin ve işçilerinin Başakşehir’de yaptığı direnişin ardından ev hapsine çarptırılması ve DERİTEKS sendika başkanına yapılan silahlı saldırılar hatırlatılarak, hiçbir saldırının mücadeleyi geriletemeyeceği belirtildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …