Limter-iş sendikası ve ESP’ye operasyon

9 Mart günü polis ESP, SGDF, ETHA çalışanları ile Limter-İş sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı’nın evlerini bastı. Baskın ve gözaltı sırasında Kanber Saygılı ve oğluna işkence uygulandı. 3 günlük gözaltı sürecinin ardından 12 Mart günü mahkemeye çıkartılan 3 kişi tutuklanırken aralarında Kanber Saygılı’nın da olduğu diğer gözaltılar serbest bırakıldı.

Kanber Saygılı’ya destek olmak için Tuzla Tersaneler bölgesinde Limter-İş üyeleri basın açıklaması yaptı. Ayrıca 13 sendika 11 Mart’ta Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması düzenleyerek gözaltıları protesto etti. 18.30’da başlayan eylemde “Kanber Saygılı serbest bırakılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Sendikal mücadele engellenemez” sloganları atıldı. Yapılan açıklamada Kanber Saygılı’nın mücadeleci bir sendikacı olmasından kaynaklı gözaltına alındığı, bu saldırıyla mücadeleci sendikalara da gözdağı verilmek istendiği ve derhal serbest bırakılması gerektiği vurgulandı. Avukatları ise dosyada kısıtlama kararı olduğunu, ama hiçbir hukuki dayanağının olmadığı bir gözaltı saldırısıyla mücadeleci sendikaların, direnişlerin hedeflendiğini belirtti.

Eyleme Proleter Devrimci Duruş, İşçi Emekçi Birliği, Kaldıraç destek verdi.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …