Agrobay işçileri direnişi Ankara’ya taşıdı

Tarım-Sen’de örgütlendikleri için işten atılan Agrobay Seracılık işçileri 18 Mart’a İzmir-Bergama’dan Ankara’ya yürüyüş başlattılar.

Yol boyunca çeşitli yerlerde eylem yaparak Ankara’ya ulaşan işçiler, Ankara’da da hem eylemler yaptılar, hem de çeşitli görüşmeler yürüttüler. 26 Mart günü madenci anıtı önünde eylem yapan Agrobay işçileri, 8 gün yol yürüdüklerini söyleyip, yol boyunca kendilerini oyalayan ve seçim malzemesi olarak gören düzen partilerini teşhir ettiler. Ankara’da parlamentoda grubu olan tüm partilerle görüştüklerini söyleyen Tarım-Sen Genel Başkanı Umut Kocagöz, verilen sözler dışında somut bir sonuç alamadıklarını söyledi. CHP Genel Başkan yardımcısı Gökhan Zeybek aracılığıyla Agrobay ve Tarım-Sen avukatlarının bir görüşme yaptığını, işçilerin alacaklarının patron tarafına iletildiğini belirtti. Karagöz aldıkları tüm sözlerin takibini yapacaklarını, sözler tutulmadığı taktirde yeniden Ankara’ya geleceklerini söyledi.

Yaptıkları görüşmelerin ardından, Agrobay işçileri ilk kazanımlarını elde ettiler. İşçilerin Ağustos ayı ücretleri ve yıllık izinleri ödendi. İşçiler şimdi kalan alacakları için direnişi sürdürüyorlar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …

İEB direnen öğretmenleri ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Eğitim Nöbeti” eylemini sürdüren Özel Sektör …