29 işçi yangında öldü: Kaza değil katliam

İstanbul-Gayrettepe’de, 16 katlı bir binanın bodrum katında 2 Nisan günü çıkan yangında 29 işçi yaşamını yitirdi. “Kaza” adı ile gölgelenen iş cinayetlerinden biri daha yaşandı. 29 insan yaşamdan koparıldı.

“İhmaller zinciri” deniyor basında; gerçekte ise kar hırsı bunun adı. Binanın eksi 1 ve 2. katlarında bulunan Masquerade adlı gece kulübünün patronları tadilat yaptırmak istemiş. Ancak tadilat için belediyeden izin alınmamış. Tadilat sırasında yanıcı ve parlayıcı malzemeler tutuşmuş. Mekanın tek kapısı olduğu için içeride mahsur kalanların çoğu dumandan zehirlenerek yaşamını yitirmiş. Apartman yöneticisi, ruhsata göre o alanın sinema salonu olarak göründüğünü belirtiyor. Binanın depreme dayanıklı olup olmadığını tespit için 15 gün önce belediyeye başvuru yapmışlar, ancak gece kulübünün sahibi izin vermemiş. Ama bu arada, mekanın kolonlarının kesildiğini de söylüyorlar.

Başlatılan soruşturmada, müdür, muhasebeci gibi bazı çalışanlar gözaltına alınmış. Gözaltına alınanlar arasında cinsel tacizden, kasten yaralamadan sabıkası olanlar bulunuyor. Zaten sözkonusu gece kulübünün kendisi sabıkalı: Daha önce bir çok defa, silahlı çatışma, saldırı, çatışmada ölüm gibi haberlerle sıkça basında yer alan bir kulüp burası. Mafyatik ilişkilerin tam ortasında bir “eğlence mekanı”.

29 can kaybedildi bu alanda. Kaza ile değil, patronların kar hırsının sonucu olarak. Göz göre göre yapılan ihmaller, alınmayan önlemler nedeniyle… Bu katliamın mutlaka hesabı sorulmalıdır.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …