1 MAYIS’IN TARAFI OLAN TÜM GÜÇLERE ÇAĞRI

2024 1 Mayısı’na sayılı günler kaldı.

Bu sene işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ın, yerel seçimler gündemi, bayram tatili vb. etkenlerle zayıf bir ön örgütlenme süreciyle geçmemesi için, aynı zamanda kitlesel, birleşik, devrimci bir 1 Mayıs’ın toplumsal mücadeleye katacağı dinamizmi ortak bir çalışmanın yaratacağı coşkuyla örgütlemek için bir dizi çalışma gerçekleştirildi.

Mart ayının ortalarında İşçi Emekçi Birliği’nin hemen her kurum/parti/sendikaya ulaşarak başlattığı toplantıların ardından, İşçi Emekçi Birliği’nden de geniş bir yelpazeyi oluşturan bir 1 Mayıs birlikteliği ortaya çıktı.

2024 1 Mayıs Taksim Platformu, bu sene 1 Mayıs’ın Taksim’de kitlesel geçmesi için de ön çalışmalarıyla işçi havzalarında, pazar yerlerinde, kent meydanlarında, “tarihsel ve sınıfsal özüne uygun, birleşik, devrimci” bir 1 Mayıs duyurularını yapmaya başladı. Aynı zamanda Nisan ayının başında, DİSK ve KESK ile de görüşerek sürecin hep beraber örgülmesi çağrısında bulundu.

Taksim 1 Mayısı’nı kitlesel, coşkulu ve mücadele ruhuna uygun örgütleyerek direnişi ve umudu büyütmenin hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda mücadeleci sendikaların da biraraya gelerek yürüttüğü ortak 1 Mayıs çalışmalarını önemsiyoruz.

Tüm emek ve meslek örgütleri, devrimci, sosyalist kurumlar buna uygun tutum almak zorundadır.

Oysa DİSK’in tek başına bu süreci valilik ve İçişleri Bakanı ile görüşmelerle, sadece CHP ile yürüttüğü “kulis faaliyetleri” ile örgütlemeye çalışması bu ortak sorumluluğa uzak bir tutumdur. 2024 1 Mayısı’nın yüreği Taksim’de atan tüm toplumsal kesimlerle birlikte örgütlenmesi gerekir. DİSK’in bu sene bugüne kadar aldığı tutum, 1 Mayıs’ı birleşik, kitlesel, tarihsel ve sınıfsal özüne uygun örgütlenme çabasından uzaktır. Biz bir kere daha 1 Mayıs’ın tarafı olan tüm güçlere, birleşik mücedele zeminlerini güçlendirme çağrısı yapıyoruz.

Tüm toplumsal güçleri, kendi talepleriyle, kendi renkleriyle Taksim’e giden yolları hep birlikte yürümeye, emeğin ve direnişin meydanı olan Taksim’de, 1 Mayıs’ı birlikte örgütlemeye ve büyütmeye çağırıyoruz.

21 Nisan 2024

2024 1 Mayıs Taksim Platformu

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …