İsviçre 1 Mayıs’ında coşkulu yürüyüş

1 Mayıs sabahı saat 10’da Basel’in merkezi yerlerinden Messeplatz’da toplanmaya başladık. Sendikalar ve partiler önde, anti-faşist blok arkada, Türkiyeli grupların da içinde olduğu yürüyüş kolu oluşturuldu. Biz de pankartımızla yürüyüşte yerimizi aldık. Yaklaşık 1500 kişilik kitle, şehir merkezinden geçerek Barfüzeplatz’a ilerledi. Coşkulu geçen yürüyüşte yer yer kitle durdu, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı.

Geçtiğimiz yıl yapılan 1 Mayıs yürüyüşü sırasında, Basel Emniyet Müdürü’nün özel saldırgan kararları çok büyük tepki toplamıştı. Gün boyu süren saldırılar ve 1 Mayıs’a karşı yasakçı tutumları nedeniyle kitle zaten öfkeliydi. Bu yıl, o emniyet müdürünün büyük bir pankarta kara kalem resmi yapılıp, yürüyüş sırasında emniyetin önüne bırakıldı. Kitlenin içinden maskeli gençler bu resme domatesler fırlattı, kırmızı boya atıldı. Bu eylem kitlede büyük bir coşku yarattı.

Miting alanına vardığımızda, sendika ve partiler miting alanının önündeki tramvay caddesini de işgal ederek alternatif kürsü oluşturdu. Belediyenin bilet satış yeri olarak kullandığı bir yapının çatısı kürsü olarak kullanıldı. Çünkü sendikalar ve partiler, kürsüyü kullanma konusunda anlaşma sağlayamamıştı.

Konuşmalar bittikten sonra, kitlenin yakın bölgelerdeki 1 Mayıs programlarına da katılması için anonslar yapıldı. 1 Mayıs yürüyüşü militan ve coşkulu geçmişti; miting alanında ise festival havasında, yemeli-içmeli, eğlenceli bir etkinlik düzenlendi.

Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!

Yaşasın 1 Mayıs!

İsviçre PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …