Geleceğimizin köprüsü tarihimiz

3 Mayıs 1962- Açlar Yürüyüşü yapıldı

Yapı-İş Sendikası’nın Ankara’da düzenlediği yürüyüş, işsizliği protesto amacı taşıyordu. 5 bin kadar işçi ve işsizin katıldığı yürüyüşte, Meclis hedeflendi ve polisle çatışma yaşandı. 300 kişinin gözaltına alındığı eylem, ‘60’lı yıllardaki yükselişin habercisiydi.

 

4 Mayıs 1937- Dersim katliamı başladı

 

5 Mayıs 1818- Karl Marks doğdu

Komünizm teorisinin mimarı ve örgütleyicisi olan Marx için, onun hep yanında olan yoldaşı Engels şöyle diyordu: “Marks, her şeyden önce bir devrimciydi. Kapitalist toplum ile onun yaratmış bulunduğu devlet kurumlarının yıkılmasına şu ya da bu biçimde katkıda bulunmak, kendi kurtuluş koşullarının bilincini, kendisine ilk onun vermiş bulunduğu proletaryanın kurtuluşuna yardımda bulunmak, onun gerçek yönelimi işte buydu. Savaşım onun en sevdiği alandı. Ender görülür bir tutku, bir direngenlik ve başarı ile savaştı O.”

 

5 Mayıs 1981- IRA militanı Boby Sands ölüm orucunda öldü

İrlanda’nın bağımsızlığı için mücadele eden İRA militanı Boby Sands ve arkadaşları, siyasi tutukluluk hakkı ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için ölüm orucuna başladılar. 217 gün süren eylemde, Boby Sand ile birlikte 9 arkadaşı öldü. Eylem dışarıda da büyük bir kitle desteği aldı. Fakat “Demir Lady” lakaplı Thatcher Hükümeti geri adım atmadı. Baby Sans ve arkadaşlarının bu eylemi, tüm tutsaklara esin kaynağı oldu.

 

6 Mayıs 1972- Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan idam edildi

 

8 Mayıs 1945- Kızıl Bayrak Berlin’de

İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşı, resmi olarak Almanya’nın Polonya’ya saldırmasıyla 1 Eylül 1939’da başladı. Hitler asıl hedefi olan Sovyetler Birliği’ne 22 Haziran 1941’de saldırdı. 8 Mayıs 1945’de Kızıl Ordu, Berlin’e sosyalizm bayrağını dikti ve insanlık tarihinin en kanlı savaşı, sosyalizm karşısında diz çöktü.

Kızıl Ordu, Berlin’in şehir merkezine kadar gelmişti. Hitler, 30 Nisan’da intihar etti, ancak Alman generaller, başta ABD olmak üzere emperyalistlerle anlaşma yapmak ve sosyalist SB’ye karşı savaşa devam etmek için hazırlık yapıyorlardı. Bu süre içinde Nazi generallerin ve Gestapo şeflerinin önemli bir kısmı ABD’ye teslim olmak için yarışa girmişlerdi.

Berlin’e ilk giren Sovyet ordusuydu, bu nedenle Naziler adına teslim anlaşmasının da SB ile imzalanması gerekiyordu. Naziler bu anlaşmayı, ancak Stalin’in zorlaması ve her türden manevralarını boşa çıkarması ile 7 Mayıs günü imzalamak zorunda kaldılar.

Ve 8 Mayıs 1945, insanlığın yüreğine savaşın bitimi, faşizmin yenilgisi ve sosyalizmin kazanımı olarak kazındı. Ancak emperyalistlerin sosyalist SB’ye ve Stalin’e saldırıları bitmedi. Burjuvazinin ve tüm anti-ML akımların Stalin’e dönük iftira ve karalama kampanyalarının en önemli sebebi, Stalin’in faşizmi yerle bir etmiş olması ve tüm dünyada sosyalizmi kitleler için umut haline getirmesidir.

 

9 Mayıs 1974- Almanya’da Kızıl Ordu Fraksiyonu RAF liderlerinden Ulrike Meinhof, Stutgard’daki hücresinde öldürüldü

 

11 Mayıs 2013- Reyhanlı’da IŞİD katliamı gerçekleşti.

 

13 Mayıs 1974- Kürt kadın savaşı Leyla Qasım, Irak Baas rejimi tarafından katledildi.

 

13 Mayıs 2014- Soma katliamı

Soma’da maden ocağında meydana gelen patlamada 301’den fazla madenci hayatını kaybetti. Bu katliam, devlet-sendika-patron işbirliği ile oluşturulan güvencesiz çalışma koşulları altında gerçekleşmişti.

 

17 Mayıs 2002- Büyük halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif öldü

 

17 Mayıs 1982- Diyarbakır cezaevinde Dörtler’in gecesi

12 Eylül sonrası Diyarbakır zindanındaki insanlık dışı uygulamaları protesto etmek için dört PKK’li tutsak, Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Necmi Öner ve Eşref Anyık, 17 Mayıs gecesi, bedenlerini ateşe verdiler.

 

18 Mayıs 1973 – İbrahim Kaypakkaya işkencede katledildi.

TKP-ML’nin kurucusu ve önderi İbrahim Kaypakkaya, Vartinik’te yaralı olarak yakalandıktan sonra, Diyarbakır Cezaevi’nde gördüğü işkencelerle katledildi. Mao’nun fikirlerinden etkilenen Kaypakkaya, devrimin “kırın şehri kuşatması” ile başlayacak “halk savaşı” stratejisiyle gerçekleşeceğini savundu. Kemalizmi mahkum eden görüşleri, döneminin ilerisindeydi. Bugün hala devletin Kaypakkaya pankartlarına saldırısında bunun rolü büyüktür.  Keza çok vahşi işkencelere maruz kalmasına rağmen büyük bir direniş sergilemiştir. Kaypakkaya’nın adı “işkencede ser verip sır vermemek”le özdeşleşti. İhtilalci komünistler 12 Eylül yıllarında işkencehanelerde direniş destanları yazarak Kaypakkaya’nın bu mirasını sahiplendiler ve ileriye taşıdılar.

 

19 Mayıs 1895- Kübalı devrimci ve şair Jose Marti öldürüldü

Küba’nın İspanya’ya karşı bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan Jose Marti, aynı zamanda “partili sanatçı”dır. “Aynı yalınlıkla ölmek isterim” şiiri ülkemizde en çok bilinen şiiridir.

 

31 Mayıs 1971- Nurhak Direnişi

20 kişilik THKO grubu, Malatya-Kürecik’te bulunan ABD radar üssüne saldırı düzenlemek üzere hareke geçtiler. Askerler tarafından kuşatılınca girdikleri çatışmada THKO önderlerinden Sinan Cemgil, Kadir Manga, Alpaslan Özdoğan şehit düştü.

 

31 Mayıs 2013- Türkiye’nin en büyük halk hareketi olan Haziran Ayaklanması başladı.

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …