Soma Katliamı 10. yılında

13 Mayıs 2014’te Soma’da katledilen madencilerin anmaları yapıldı. 10. yıldaki anmalar, Manisa-Soma başta olmak üzere, İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun’da yapılan eylemlerde yapıldı; Soma’nın hesabının sorulacağı vurgulandı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri saat 20’de Kadıköy Süreyya Operası önünde toplandı. “Soma’yı unutma unutturma”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Kaza değil bu bir katliam”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “Soma için adalet, Taksim için adalet” sloganları atıldı. Yapılan açıklamada Soma’da 10 yıl önce yaşananların bir katliam olduğu ve sorumluların yargılanmadığı vurgulandı. Soma, Ermenek, İliç ve diğer katliamların hesabının sorulacağına değinildi. Taksim 1 Mayıs’ında tutuklananların ise Soma’nın, İliç’in ve iş cinayetlerinin hesabını sorma kararlılığıyla Taksim barikatlarına yüklendiği söylenirken, tutuklananların serbest bırakılması istendi.

Açıklama atılan sloganlarla bitirildi. Aralarında PDD’nin de bulunduğu kurumlar eyleme flama ve dövizleriyle katıldılar.

Aynı yerde saat 7’de ise mücadeleci sendikalar Soma ile ilgili açıklama yaptı.

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …