Fındıklı’da çay üreticilerinin eylemi

Rize-Fındıklı’da çay üreticileri, yaş çay taban fiyatının 14 TL olarak açıklanmasına karşı, 23 Mayıs Perşembe günü bir miting düzenlediler.
Fındıklı Ziraat Odası öncülüğünde düzenlenen mitingte toplanma noktası Tahiroğlu Köprüsü oldu. Yaklaşık 2 km.lik bir yürüyüşün ardından, miting Fındıklı Meydanı’nda yapıldı. Fındıklı Esnaf Odası’nın çağrısıyla da esnaf kepenk kapatarak çay üreticilerine destek verdi.
Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, ince eleyip sık dokuyarak yaptıkları maliyet hesaplarına göre kilo maliyetinin 17.5 TL’nin aşağı düşmediğini; ancak bunun çok altında 14 TL’ye ürünü fabrikaya vermek zorunda bırakıldıklarını, çay üreticisinin emeğinin karşılığını alabilmesi için taban fiyatın 25 TL üzeri olması gerektiğini söyledi.
Çay üreticileri; yaş çay alım taban fiyatlarının maliyetler gözetilerek belirlenmesini, çayda kota ve kontenjanın kaldırılmasını, destekleme priminin bir yıl vadeli değil hemen verilmesini, çay politikası ve fiyat belirlenirken çay üreticilerinin de sürece katılmasını istiyorlar…
Fındıklı Esnaf Odası adına yapılan konuşmada da esnaf kredilerinin faizlerinde yapılan artırıma vurgu yapıldı.
Yaklaşık 1200 kişinin katıldığı miting, Hopa, Kemalpaşa, Şavşat, Ardeşen, Pazar gibi çevre ilçelerden destek için gelenlerin katılımıyla oldukça renkli ve coşkulu geçti. CHP’nin mitinge çok sayıda milletvekiliyle katılması dikkat çekti. Ayrıca Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, yanısıra Hopa ve Kemalpaşa Belediye Başkanları da mitinge katılarak destek verdi.
Fındıklı PDD

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …