“Taban maaş” talebiyle direnen öğretmenler gözaltına alındı

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın çağrısıyla çeşitli kentlerden gelerek 26 Mayıs günü Ankara’da toplanan öğretmenler, polis barikatını aşarak TBMM önüne yürümüş ve “Taban Maaş” taleplerini haykırmışlardı.

Eylemin ardından Ankara, İstanbul ve diğer kentlerde, bir hafta sürecek “eğitim nöbeti” başlatıldı.

Ankara’da Meclis önünde eylemlerini sürdüren özel sektör öğretmenleri, nöbetin 4. gününde, 29 Mayıs günü Milli Eğitim Bakanlığı’nın bahçesine girdiler. Burada özel güvenlik tarafından darp edilen öğretmenler, sonrasında polis tarafından gözaltına alındı.

Öğretmen Sendikası Genel Başkanı, MYK üyeleri, Eğitim Sen ve İHD’den temsilcilerin de içinde olduğu 12 kişi gözaltına alınınca, Ankara’da nöbete katılımı daha kitlesel hale getirirken, diğer illerdeki nöbet eylemlerini de yürüyüşe çevirdi.

İstanbul’da Sultanahmet Parkı’nda nöbeti sürdüren özel sektör öğretmenleri, Beyazıt’a kadar sloganlarla, dövizlerle ve “Taban maaş, süresiz sözleşme, eğitim işkolu; HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ” yazılı pankartla yürüdüler.

Gözaltına alınan sendika üyeleri, gece saatlerinde serbest bırakıldılar. Öğretmen Sendikası, “Arkadaşlarımızı gözaltından aldık, taban maaş hakkımızı da alacağız” diyerek, nöbetin Cuma gününe kadar devam edeceğini duyurdu.

Bunlara da bakabilirsiniz

’84 ÖO şehitleri ve Mehmet Fatih Öktülmüş Yaşıyor!

1984 Ölüm Orucu eyleminin ve ihtilalci komünist hareketin önderi Mehmet Fatih Öktülmüş’ün ölümünün üzerinden 40 …

Öğretmenlerin direnişi sürüyor

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası; 26 Mayıs’ta Ankara’da Meclis önüne kitlesel yürüyüşle başlattığı eğitim nöbetinde 3. …

Kolektif üretim ve yaşam; HAZİRAN PİKNİĞİ…

Genel olarak Avrupa’da özelde de yaşadığımız ülke Fransa’da,  ekonomik ve politik baskılar gün geçtikçe biz …