Adana Seyhan Belediyesi’nde TİS Görüşmeleri Tıkandı

Adana Seyhan Belediyesi başkanlık binası önünde, Tüm Bel Sen Adana Şube tarafından 1 Temmuz 2024 günü basın açıklaması yapıldı. 31 Mart yerel seçimlerden önce Seyhan Belediyesi’ne CHP’den aday olan Oya Tekin, belediye başkanı olduğu koşulda, önceki TİS kazanımlarını koruyarak yenileyeceğine söz vermişti. Başkan oldu, fakat sözünde durmadı. Bunun üzerine yapılan basın açıklamasına belediye işçi ve emekçilerinin katılımı yüksek oldu.

Seyhan Belediye Başkanlığı’nın Tüm Bel Sen ile yürüttüğü TİS görüşmeleri tıkandı. Sendika yaptığı basın açıklamasında, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra, hükümetin çıkardığı tasarruf genelgesinin hemen ardından belediye emekçilerinin servis, fazla mesai, sosyal haklarının gasp edilmesini eleştirdi.

Açıklamada, bu genelgenin temel hedefinin “muhalif belediyeleri iş yapamaz hale getirerek itibarsızlaştırmak, belediye emekçilerini halk ile karşı karşıya getirmek” olduğu belirtildikten sonra, “tam da bu noktada muhalif belediyelerin AKP’nin bu tuzağını bozacak bir irade ortaya koyması beklenirken tek adam rejiminin bu sahte tasarruf genelgesini sahiplenmeleri ve hemen uygulamaya geçmeleri çok manidardır” dendi.

İşçi ve memurların toplu sözleşme ve kanunlarla kazanılmış olan ekonomik ve sosyal haklarının bir genelge ile gasp edilmesini ve buna “demokratik, halkçı ve emekten yana, insanı esas alan belediyecilik” iddiasıyla seçilen belediye başkanlarının hemen uymasını, dahası belediyeleri bir şirket gibi yönetmeye başlamalarını protesto ettiklerini söyleyen Adana Tüm Bel Sen Şube başkanı Mehmet Çelik, Seyhan Belediyesi’nin yeni başkanına şöyle seslendi:

“AKP’nin gerici-yasakçı yasalarının değil, evrensel hukukun gereğini yapın, emekçilerin burada bir kez daha somut bir şekilde kendini ortaya koyduğu örgütlü iradesiyle eşit ve özgür koşullarda toplu pazarlık süreci yürütün”…

Basın açıklaması “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganı atılarak bitirildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Eti Krom işçileri direniyor

Elazığ-Alacakaya’da bulunan Eti Krom Yıldırımlar AŞ’ye ait maden ocaklarında çalışan işçiler, düşük ücretler ve ağır …

Hatay’da Evvel Temmuz Festivali başladı

Antakya-Samandağ’da Evvel Temmuz Festivali başladı. 11-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivalde PDD olarak stan açtık. …

İEB’den NATO zirvesine karşı eylem

NATO’nun 75. yılı için ABD’de toplanan zirveyi protesto etmek amacıyla İşçi Emekçi Birliği İstanbul Dolmabahçe …