Hapishanelerde hak ihlalleri sürüyor

Haziran ayı içinde hapishanelerde hak ihlalleri devam etti. Tahliye edilmeyen hasta tutsaklar tahliyeleri engellenerek katlediliyor. Tahliye olması gereken tutsakların tahliyeleri “gözlem heyetleri”nin raporlarıyla erteleniyor. Ziyaretlere çıkarken ağız içi arama, ayakkabıların çıkartılması şeklinde onursuz arama dayatmaları yaygınlaştı. Yayınların ve kitapların verilmemesi, posta ücretlerine fahiş zamlar yapılarak iletişim hakkının gasbı da artmış durumda.

Afyon Bolvadin Hapishanesi’nde kalan 36 yaşındaki Şefik Esen 26 Haziran’da, 40 gündür tedavi gördüğü Eskişehir Orhangazi Üniversitesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Kronik hastalıkları olduğu için tahliye talebiyle 5 defa başvuruda bulunduğu belirtilen Esen’in cenazesi Amed’in Çınar ilçesinde toprağa verildi.

Şırnak T Tipi Hapishanesi’nde tutulan ve İHD’nin hasta tutsaklar listesinde bulunan Yıldırım Han ise tedavi gördüğü Ankara’da 19 Haziran’da yaşamını yitirdi. Yıldırım Han’ın cenazesi ise Hakkari’de toprağa verildi.

Özellikle ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet alan tutsakların tahliye olması cezaevi heyetlerinin keyfi kararlarıyla engellenmeye devam ediyor. Bolu F Tipi Hapishanesi’nde kalan ve 1 Mart’ta tahliye olması gereken Sedat Adsız “pişmanlık” dayatmasını kabul etmediği için bırakılmadı. Haziran ayında tahliye olması gereken Adsız’ın tahliyesi ikinci kez gerekçe gösterilmeden ertelendi.

Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde ise Eser Vargül ve Vural Poyraz’ın tahliyesi gözlem heyeti tarafından engellendi.

Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde 26 Ocak 2024’te kaldıkları koğuşlara baskın yapılan kadınlardan 33’üne yazdıkları notlar ve verdikleri dilekçeler gerekçe gösterilerek “örgütün eğitim ve propagandasını yapmak” gerekçesiyle 11 ile 13 gün arasında hücre cezası verildi.

Karabük T Tipi Hapishanesi’nde ise 14 Haziran’da TEM polislerince baskın düzenlendi ve koğuşlarda aramalar yapılarak, tutsakların yazdıkları yazılara, notlara el konuldu.

TAYAD’lı ailelerin hapishanelerde ölüm orucu ve açlık grevleri sürdüren tutsaklar için eylemleri devam ediyor. S,R,Y, kuyu tipi hapishanelere karşı ölüm orucu yapan Nurettin Kaya başta olmak üzere, süresiz açlık grevi yapan Grup Yorum üyelerinin durumuna dikkat çekmek için Haziran ayı içinde Çağlayan Adliyesi ve Ankara Yüksel Caddesi’nde eylem yapan TAYAD’lı aileler işkence ile gözaltına alındı.

Ayrıca PKK hükümlüsü tutsakların başlattıkları açlık grevleri devam ediyor. Tutsaklar açlık grevinin yanı sıra telefon görüşüne çıkmama, ziyarete çıkmama eylemleri de yapıyor.

İHD’nin hazırladığı raporda 2023 yılında 147 hapishanede 24 bin hak ihlali yaşandığını açıkladı. 1 Haziran’da yayınlanan rapora göre 2018’den beri en az 2258 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Hapishanelerdeki şikayetlerin büyük çoğunluğunu işkence ve kötü muamele oluşturdu. Ardından sağlık hakkının gaspı, tahliyelerin engellenmesi ve disiplin cezaları geldi. Rapora göre 426 tutsağın tahliyesi gözlem heyetlerinin keyfi gerekçeleriyle engellendi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Eti Krom işçileri direniyor

Elazığ-Alacakaya’da bulunan Eti Krom Yıldırımlar AŞ’ye ait maden ocaklarında çalışan işçiler, düşük ücretler ve ağır …

Hatay’da Evvel Temmuz Festivali başladı

Antakya-Samandağ’da Evvel Temmuz Festivali başladı. 11-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivalde PDD olarak stan açtık. …

İEB’den NATO zirvesine karşı eylem

NATO’nun 75. yılı için ABD’de toplanan zirveyi protesto etmek amacıyla İşçi Emekçi Birliği İstanbul Dolmabahçe …