İİSŞP’den Temmuz zammı talebiyle eylem

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeleri Platformu (İİSŞP), devletin asgari ücrette zam yapılmayacağını açıklamasının ardından eylem yaptı. 26 Haziran’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda, saat 19’da toplanan işçiler ve emekçiler, Temmuz’da zam yapılması talebini haykırdı.

Eylemde, sendikalar adına açıklamayı Liman-İş Marmara Bölge Başkanı yaptı. Açıklamada, açlık ve yoksulluk sınırından bahsederken, işçilerin ve emekçilerin büyük çoğunluğunun asgari ücrete mahkum edilerek açlık sınırının altında yaşadığını vurguladı. İşçilerden ve emekçilerden alınan vergilerle bütçenin yüzde 75’inin karşılanmasına rağmen, yoksullukla mücadele etmek zorunda kaldıklarına, asıl kaymağın patronlara aktarıldığına değinildi. Temmuz’da derhal işçilere ve emekçilere zam yapılmasını istendi. Talepler ise şu şekilde sıralandı:

“Temmuz zammı lütuf değil ihtiyaçtır, meşru hakkımızdır, vazgeçmeyeceğiz.

1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere ücret ve maaşlara en az gerçek enflasyon kadar zam yapılmalı ve refah payı eklenmelidir.

Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır.

Patronlardan, servet sahibi kurum ve kişilerden servet vergisi alınmalıdır.

Temel tüketim maddeleri başta olmak üzere fiyat artışları durdurulmalıdır.”

Eylemde “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Asgari değil insanca yaşam”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Şimşek şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atıldı.

İİŞSP’nin uzun yıllardan sonra ilk kez böyle bir eylem ortaya koyması önemliydi. Çünkü bu kurum, İstanbul’da hangi sendikal konfederasyonda yer alırsa alsın, tüm sendika şubelerini bir konu etrafında harekete geçiriyor, birleştiriyor. Temmuz zamlarıyla ilgili bir eylem kararı aldıkları andan itibaren, sendika şubelerinin konfederasyon merkezleri tarafından aranıp uyarıldığı, eylemden vazgeçirmeye çalıştıkları biliniyor. Çünkü sendika konfederasyonları, asgari ücrete zam geldiğinde, sendikalı işçilerin ücretleri onunla aynılaşırsa, yeniden TİS mücadelesi vermekle karşı karşıya kalacaklar. Bundan dolayı asgari ücrete zam yapılmasını istemediler, en fazla göstermelik açıklamalar yaptılar. Zam kararı çıkmayınca, Türk-iş, Hak-iş ve DİSK biraraya geldi ve “komisyon” kurma kararı aldı. Yaptıkları tek şey, ücret zammını “komisyona havale etmek” oldu!

İİSŞP’nin Temmuz zamları konusunda ortak eylem yapması, konfederasyonlara tabanın bir uyarısıdır. İİSŞP bu eylemlere devam etmelidir. Bunun tüm illere yayılarak, sendikalı-sendikasız tüm işçileri kapsaması gerekir. Konfederasyonların başına çöreklenmiş sendika ağalarını ve bürokratlarını aşmadan, mücadeleyi ileri götürmek mümkün değildir.

Bunlara da bakabilirsiniz

Eti Krom işçileri direniyor

Elazığ-Alacakaya’da bulunan Eti Krom Yıldırımlar AŞ’ye ait maden ocaklarında çalışan işçiler, düşük ücretler ve ağır …

Hatay’da Evvel Temmuz Festivali başladı

Antakya-Samandağ’da Evvel Temmuz Festivali başladı. 11-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivalde PDD olarak stan açtık. …

İEB’den NATO zirvesine karşı eylem

NATO’nun 75. yılı için ABD’de toplanan zirveyi protesto etmek amacıyla İşçi Emekçi Birliği İstanbul Dolmabahçe …