Menemen Belediyesi’nde işçi kıyımı ve direniş

İzmir’de AKP’li Menemen Belediyesi’nde 28 Mayıs’ta işten çıkartılan işçiler işe geri dönme talebiyle belediye binası önünde eylemlerini sürdürüyorlar.

Belediye-iş sendikasında örgütlü olan işçiler bir süredir yandaş sendika Hizmet-iş’e geçmeleri için belediyede baskı görüyorlardı. AKP’liler alttan alta, “Hizmet-iş’e geçerseniz işten atılmazsınız” propagandası yapıyordu. Ancak 28 Mayıs günü 375 işçi İş Kanunu’nun 17. maddesi gerekçe gösterilerek tazminatsız olarak işten atıldılar. Bu işçi kıyımının ardından, AKP’lilerin Hizmet-iş konusundaki yalanı da ortaya çıktı; işten atılanların yüzde 5’inin Hizmet-iş’e üye olduğu görüldü.

Belediye-iş sendikası yaptığı açıklamada, AKP’li belediyenin seçim öncesinde yüzlerce kişiyi işe aldığını, bankamatik memurları olarak ve yüksek maaşla çok sayıda kişiyi çalıştırdığını belirterek “eğer tasarruf yapacaksanız çalışan, emek harcayan işçiden değil, bankamatikçilerden tasarruf yapın” dedi.

İşçiler belediyenin önündeki bekleyişlerinin yanısıra, zaman zaman kent içinde yürüyüşler yapıyorlar. İşten atılan işçiler 3 Temmuz günü belediye meclis toplantısına katılmaya çalışırken polis müdahalesi ile karşılaştılar.

Bu direniş sürerken, Menemen Belediyesi işçi çıkarmaya devam ediyor. 5 Temmuz günü bir grup işçinin daha işten çıkarıldığı öğrenildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Eti Krom işçileri direniyor

Elazığ-Alacakaya’da bulunan Eti Krom Yıldırımlar AŞ’ye ait maden ocaklarında çalışan işçiler, düşük ücretler ve ağır …

Hatay’da Evvel Temmuz Festivali başladı

Antakya-Samandağ’da Evvel Temmuz Festivali başladı. 11-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivalde PDD olarak stan açtık. …

İEB’den NATO zirvesine karşı eylem

NATO’nun 75. yılı için ABD’de toplanan zirveyi protesto etmek amacıyla İşçi Emekçi Birliği İstanbul Dolmabahçe …