Adana Emek ve Demokrasi Güçleri sermayenin saldırı programını protesto etti

Çok sayıda sendika, dernek, dergi ve partiyi içeren kurumlardan oluşan Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, 8 Temmuz Pazartesi günü İnönü Parkı’nda kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi. TÜİK’in, Temmuz ayında 2024 yılı aylık ve yıllık enflasyon rakamlarını -her zaman olduğu gibi- gerçekleri yansıtmayan, son derece düşük olarak açıklamasının ardından, Adana’da büyük tepkiyle karşılandı.

Yapılan basın açıklamasında bu tepkilerini yüksek sesle ifade eden Emek ve Demokrasi güçleri, “Temel Tüketim Ürünlerine Gelen Zamlar Durdurulsun”, pankartı açtı ve asgari ücrete, tüm ücretlere, emekli aylıklarına yapılmayan zamları protesto etti. Ücretlerin düşürülmesi, kamudaki personel sayısının azaltılması, emekçilerin kazanılmış haklarının geri alınmasına son verilerek, sözde ‘Tasarruf Paketi’nin geri çekilmesini istedi.

Basın açıklamasını KESK Dönem Başkanı ve Tüm Bel Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Çelik okudu ve son aylarda Seyhan Belediyesi ile yaşanan sorunları çözdükleri müjdesini de verdi. Belediye’nin bayram, yılbaşı, 1 Mayıs ikramiyelerinin verilmeyişi, eğitim-kültür-yol yardımı gibi toplam 40 bin 800 lira olan kazanılmış mali haklarının gasp edilmesi konusunun mutabakat ile çözüldüğünü ve Çarşamba günü bu durumu görüşeceklerini anlattı. Mehmet Çelik okuduğu ortak metinde, Erdoğan-Şimşek’in ekonomik programının, işçi, kamu emekçisi ve emekli düşmanı, sermaye sınıfının saldırı programı olduğunu, esnek çalışmayı yaygınlaştıracağını, kıdem tazminatlarımızın gasp edileceğini söyledi ve şunları aktardı:

“Adana’da ekmek on lira oldu. Dolmuş 25 lira. Ulaşımdan, suya, yediğimizden içtiğimize her şey zamlanıyorken bizim ücretlerimiz sadece yerinde saymıyor aynı zamanda yükselen enflasyon ve artan tüketim maddeleri karşısında eriyip duruyor… Gelin yıllardır kaybettirilen yoksulluk ve sefalet düzenine karşı insanca yaşayacak ücret, güvenceli iş güvenli gelecek mücadelesinde alanlarda, iş yerlerinde birleşelim.”

“İnsanca yaşamak istiyoruz”, “savaşa değil emekçiye bütçe” gibi sloganları atıldıktan sonra basın açıklamasına son verildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

1 Mayıs tutsakları tahliye oldu

2024 1 Mayısı’nda Taksim hedefi ile direndikleri için tutuklanan ve 3 Mayıs’tan bu yana hapis …

Gece kulübü yangınında ölen 29 işçi için ilk duruşma

İstanbul’da Masquerade adlı gece kulübünde çıkan yangında 29 kişinin ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. …

15 TEMMUZ nedir, ne değildir?

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 8 yıl geçti. Ama hala darbenin iç yüzü ortaya çıkarılmış …